Şifreyi yenile

  • Para Birimi Değiştir

  • Türsab Belge No: 13312 Gezilikya Turizm

Rezervasyon Yapın
Misafirler
Yetişkin
13 yaş ve üzeri
0
Çocuk
2 ila 12 yaş arası
0
Yenidoğan
2 yaş altı
0
Kapat
Arama sonuçlarınız
1 Nisan 2020

Likya ve Pamphilya’nın Başkenti – Patara

Patara, Antalya Merkeze 210 km. mesafede, Kaş ilçesine 60 km mesafededir. Bir Likya Kenti olan Patara, tıpkı Tlos gibi 3 oy hakkına sahip olan 6 kentten biriydi ve Likya-Pampfilya eyaletlerine başkentlik yapmıştır. Likya dilinde Pttara adıyla anılan bu kent bir zamanlar doğal bir limandır ve bir çok yapı bu limanın çevresinde yapılmıştır. Nihayetinde deniz ticaretinin önemli merkezlerinden birisi de bu eşşiz Pataradır.

Antik Kente gittiğinizde görmeniz gereken önemli yapılardan bir tanesi Meclis Binasıdır. Günümüzde restore edilmiş bu yapı bilinen en eski demokratik meclis binası ünvanına sahiptir. Likya Birliği Meclis binasının hemen yan tarafında antik dönemde Gladyatör dövüşleri yapılan bir Amphitiyatro bulunmaktadır.

Patara Tarihi

Kent girişini, M.S 100 civarında Romalılar tarafından inşa edilen Roma Zafer Takı belirliyor. Bu Tak şehri onurlandırmak için yapılmış görkemli ve büyük anıtsal bir şehre giriş kapısıdır. Bunun dışında öneme sahip bir de deniz feneri vardır. Fener 1400 civarında Rodos depreminde yıkılmıştır. Günümüzde fener bütünüyle ayakta olmasa da yapının bir kısmı hala burada durmaktadır.

Şehrin gelişmiş bir de su sistemi vardır. İçme suyunu kanallar vasıtasıyla şehirlerine getirmeyi başaran Patara’lılar o döneme göre gayet ileri sayılabilecek bir gelişmeyi sağlamışlardır.

Bu antik kent yakınlarında da bir gezinti yapmak istersek de görülmeye değer yerlerden biri, patara plajıdır. Çevrede ki en uzun ve görkemli plajdır yaklaşık 12 km uzunluğa sahiptir ve bir çölü andırdığı için film ve dizi setlerinde kullanılmıştır. Bu sahil koruma altında olan bir sahildir çünkü caretta carettalar (deniz kaplumbağaları) yumurtlamak için burayı kullanırlar. Bu sebeple akşam saatlerinde plaja giriş yasaktır.

Bir de bu çevrede kum tepeleri vardır. Bu bölgeye gelip de kum tepelerini görmeden giderseniz çok büyük bir şey kaçırmış olacaksınız. Bu doğal güzellik, küçük küçük tepeler üzerinde uçsuz bucaksız tam bir sahra çölüne benzer dokusuyla insanın kalbini fethediyor. İncecik kumun olduğu tepeler… yüksek bir tepeye çıkmışken de gün batımını izlemeden olmaz , güneşin batışı bu tepelerde her zamankinden daha güzel görünür.

Kaş tatiliniz için şimdiden rezervasyon yapabilir ve yerinizi hemen ayırt edebilirsiniz. Rezervasyon için tıklayınız.

Kategori: KATEGORİLER
Paylaş

Likya ve Pamphilya’nın Başkenti – Patara” Hakkında Düşünceler

Yoruma kapalı.